BLOG

  1. pl
  2. en

Rok założenia firmy 1992

 Wróć

10 listopada 2022

Płynna laminacja wydruków

Rynek grafiki użytkowej, a zwłaszcza segment związany z reklamą zewnętrzną, wymaga ochrony wydruków przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

 

Cel ten osiąga się poprzez laminowanie wydruków wielkoformatowych, czyli ich uszlachetnienie mające na celu uodpornienie na działanie wody (wilgoć), utratę koloru, otarcia mechaniczne, przepływ powietrza, gazy zawarte w powietrzu oraz zanieczyszczenia przemysłowe. Bardzo często laminowanie podnosi końcowy efekt wizualny.

 

Dotychczas przede wszystkim stosuje się folie do laminacji wydruków. Folie te składają się głównie z tworzyw sztucznych, a po ich wykorzystaniu muszą podlegać recyklingowi. Nanoszenie folii na wydruk odbywa się w pomieszczeniach dostosowanych do tego celu, przy użyciu specjalnych maszyn laminujących. Klej używany w tym procesie zawiera składniki szkodliwe dla środowiska (rozpuszczalniki organiczne) i po pewnym czasie może przebarwić wydruk.

 

Alternatywną metodą jest laminowanie płynne, które doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Szeroka paleta rodzajów laminatów umożliwia dobór laminatu do konkretnego zlecenia. Laminacja płynna jest trwała, szybka i tania. Laminaty płynne najczęściej są używane do grafiki samochodowej oraz do zabezpieczenia banerów drukowanych atramentami ekosolwentowymi. Stosuje się je także przy zabezpieczaniu obrazów na płótnie, folii na płaskich powierzchniach, takich jak np. tablice reklamowe i plansze.

 

Laminowanie płynne uszlachetnia wydruki, nadając grafice głębi, a kolorom lepsze nasycenie. Dostępne są płynne laminaty nadające pokrytym wydrukom różnorodny stopień połysku – od matowego, poprzez satynowy do błyszczącego. Stosując odpowiednie dodatki, można nadać wydrukowi niecodzienne efekty, takie jak perłowy lub metaliczny odblask, niespotykaną odporność na ścieranie lub cechy neutralizujące tzw. migrację plastyfikatorów z wnętrza tanich mediów.

 

Na rynku znane są i stosowane płynne laminaty do ochrony wydruku zawierające w swoim składzie rozpuszczalniki organiczne, stanowiące poważne zagrożenie dla środowiska. Rozpuszczalniki łatwo parują, co stanowi zagrożenie dla zdrowia obsługi, narażonej podczas pracy na wdychanie par rozpuszczalnika. Palność rozpuszczalników zawartych w płynnych laminatach utrudnia ich magazynowanie i transport. Ponadto wiele laminatów zawiera organiczne związki metali ciężkich, potrzebne do przyśpieszenia procesu schnięcia (katalizatory).

 

Pojawia się zatem zapotrzebowanie na produkt chroniący wydruki, który jest efektywny, łatwy w użyciu i przyjazny dla środowiska naturalnego. Uniwersalny wodorozcieńczalny płynny laminat firmy Prim Jet Color, nanoszony wałkiem do farb akrylowych, pędzlem lub przy pomocy urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze, nie zawierający rozpuszczalników organicznych, jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie rynku.

 

Największym problemem jest to, że atramenty (tusze) i media nie są tworzone z myślą o laminowaniu. W rezultacie wiele z nich nie nadaje się do laminowania na gorąco.

 

Jest już wystarczająco trudno odpowiednio dopasować atramenty (tusze) do mediów, próbując jednocześnie stale podnosić ich parametry. Przystosowanie do technik wykończeniowych staje się w tych warunkach mniej istotnym wymogiem.

 

Powszechna jest opinia, że wydruki wykonane na maszynach drukujących twardymi atramentami (tuszami) solwentowymi nie wymagają laminacji zabezpieczającej przed UV, z wyjątkiem grafik eksponowanych w bardzo trudnych warunkach. Jednak w każdej sytuacji, barwniki lub pigmenty zawarte w tych atramentach (tuszach), podlegają oddziaływaniu z destrukcyjnym promieniowaniem UV lub innymi czynnikami środowiskowymi, co w związku z brakiem ochronnej warstwy laminatu na wydruku nieuchronnie prowadzi do jego uszkodzenia.

 

Podobnie w przypadku wydruków z ploterów ekosolwentowych (solwent miękki), eksponowanych wewnątrz pomieszczeń, uważa się, że nie ma potrzeby zabezpieczania grafiki (chyba, że użytkownik chce podnieść jej walory estetyczne). Jednak nie tylko promieniowanie słoneczne UV jest czynnikiem ryzyka, które wewnątrz pomieszczeń jest znacznie mniej intensywne, ale również sztuczne źródła światła, przepływ powietrza, klimatyzacja, wilgoć, podwyższona temperatura i gazy (ozon, tlenki siarki i azotu, których źródłem są m.in. urządzenia elektroniczne, ogrzewanie, dym papierosowy, smog, spaliny samochodowe), mogą istotnie wpłynąć na jakość i żywotność wydruku.

 

Zalecamy nakładanie laminatu przy użyciu pistoletów na sprężone powietrze lub wałków do gęstych lakierów akrylowych.

 

 

 

Najnowsze posty

Unique Products for Unique People 

since 1992

NA  SKRÓTY

GODZINY  OTWARCIA

9:00 - 17:00

 

9:00 - 17:00

 

9:00 - 17:00

 

9:00 - 17:00

 

9:00 - 17:00

Poniedziałek 

 

Wtorek

 

Środa 

 

Czwartek

 

Piątek

KONTAKT

ul. Wendy 15 D

80-299 Gdańsk

 

tel. +48 694-485-805

 

tel. +48 (58) 719-14- 58

 

marketing@

primjetcolor.com.pl

Projekt i wykonanie Prim Jet Color

NIP PL 583-000-27-17,  Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku 7 Wydział Gospodarczy  KRS 0000116923,  Kapitał zakładowy 70 000 PLN